Od 15 stycznia nowe ulgi podatkowe dla innowacyjnych działalności

Od 15 stycznia nowe ulgi podatkowe dla innowacyjnych działalności

Polska wprowadzi nowe ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy angażują się w działalność badawczo-rozwojową – zapowiedziało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowe preferencje, które zaczną obowiązywać prawdopodobnie od 2017 r., mają pomóc zwiększaniu innowacyjności polskiej gospodarki.

Wsparciem innowacyjności zajmować będzie się utworzona w styczniu Rada ds. Innowacyjności, w której skład wchodzą m.in. ministrowie rozwoju, skarbu, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Jak poinformowano podczas ostatniego posiedzenia nowej rady, do 2020 r. na innowacje trafi ponad 16 mld euro.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego wskazuje, że jednym z elementów szerszego planu będzie nowa ustawa o wspieraniu innowacyjności – najpierw na podstawie konsultacji społecznych powstanie tzw. „Biała księga innowacji”, która zostanie następnie wykorzystana w pracach legislacyjnych.

Projekt ustawy ma być gotowy do końca 2016 r. Uwzględniony zostanie w nim m.in. system zachęt podatkowych, realnie ułatwiających firmom inwestowanie w innowacje. Docelowo podatkowe rozwiązania mają być zachętą również dla samych badaczy, aby prace nad innowacjami były opłacalne także dla nich.

Zdaniem szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosława Gowina, obecny kształt ustawy o wspieraniu innowacyjności, przygotowanej w 2015 r. z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego, pod względem podatkowym nie zachęca odpowiednio do korzystania z dorobku polskiej nauki. Minister zamierza wprowadzić ulgi podatkowe, które w zdecydowanie większym stopniu będą przyciągać biznes do współpracy z instytutami badawczymi.